רכישה מקוונת: דברים שחשוב לוודא!

קניות באינטרנט

רכישה מקוונת היא כיום פעולה קלה וזמינה מתמיד. מוצרים מכל רחבי העולם זמינים דרך חנויות באינטרנט. אך דווקא לאור קלות הרכישה, אלה כמה דברים שחשוב לוודא, בכדי שלא לעשות טעויות יקרות:

מי עומד מאחורי המוצר?

ראשית, חיוני כמובן לבדוק לגבי יצרן המוצר שאותו שוקלים לרכוש, האם מדובר בחברה אמינה? החברה עשויה להיות מרשימה על הנייר ולזכות לכותרות נרחבות בעיתונות, אבל להיות חדשה יחסית ולכן עם היקף ביקורות מוצר נמוך, אם בכלל. שנית, כדאי לברר לגבי הספק המקומי. כמו כן, חשובה מאוד החולייה שבין היצרן לספק – היבואן המקומי, כאשר לעתים ניתן ועדיף לרכוש היישר ממנו. למשל בנושא מוצרי טכנולוגיה צרכנית, אם רוצים לרכוש שעוני Garmin, כדאי לרכוש מהיבואן הרשמי – Ronlight.

משלוחים

חשוב לקחת בחשבון, את כל הכרוך במשלוח המוצר אלינו. כמה יעלה המשלוח? אם העלות תלויה במשקלו, מה משקלו? אם הזמנו כמה פריטים ביחד – כמה הם שוקלים ביחד? לאן יישלח המוצר והאם על ידי שליח או בדואר רשום (שני היבטים עם השלכות למהירות ההגעה)?

אבטחה

רכישה דרך האינטרנט, מתבצעת לרוב באמצעות כרטיס אשראי. זה קל ונוח, אבל גם מסוכן מבחינת אבטחה. יכולה למשל להתבצע רכישה שנראית ללקוח תקינה לחלוטין, אך הוא למעשה נמצא באתר מזויף, שהקימו פושעי מחשוב. לכן, כלל ראשון פשוט, הוא לוודא שנמצאים באתר האמיתי. עושים זאת באמצעות תשומת לב לפרטי הכתובת ואז גם חשוב לשים לב שהכתובת מתחילה עם https ולא http. גם אם נמצאים באתר אותנטי, עדיין פושעים עשויים לגנוב את פרטי האשראי בהם משתמשים ו"רכישה מאובטחת" הוא ביטוי שחוק, שלא מספיק בכדי להבטיח שהכל תקין. מאחר שאיננו יכולים לבדוק נקודות טכניות אלה לגמרי בעצמנו, חיוני לבדוק שרוכשים מאתר של חברה אמינה. ניתן גם לרכוש באמצעות פייפאל, אשר מסתיר את פרטי האשראי שלנו (באמצעותם אנחנו עובדים מולו) מאתרי המכירות השונים. כמו כן, המחשב או הסמארטפון שדרכם מבצעים את הרכישה, צריכים להיות מאובטחים (לכל הפחות – עדכניות מערכת הפעלה ותוכנות, פיירוול ואנטיוירוס איכותי).

קרוא עוד על הנושא גם במדריך שלנו על קניה בטוחה באינטרנט

קניות מקוונות

אחריות ושירות

אחריות ושירות הם היבטים חשובים תמיד ובמיוחד כאשר קונים מחנות מרוחקת, מבלי לראות את המוצר ואת החנות.

בחירה בחנות המתאימה ביותר

האינטרנט מאפשר גישה לחנויות מקוונות רבות במיוחד ובכך, הוא מאפשר גם לבחור בזו שמציעה את התנאים שמתאימים לנו ביותר (מחיר, זמן הגעת המשלוח ועוד). אתרי השוואות מחירים, עשויים לסייע בבחירה בין החנויות השונות. אם מדובר למשל באמאזון, כדאי לזכור שיש לה עצמה סניפים במקומות שונים בעולם. אם רוכשים מחו"ל, עשוי להיות כמובן גם היבט של מיסים (מע"מ, מס קניה, מכס, מס יבוא).

 

לסיכום

רכישות באינטרנט הן דרך רכישה שחוסכת זמן ושקרוב לוודאי תהיה בשימוש שילך ויתרחב. שימוש מחושב וזהיר בה, יבטיח רכישה בטוחה.

נגישות
דילוג לתוכן