על איזה פריטים נשלם מס?

יותר ויותר אנשים מבצעים את הרכישות שלהם באמצעות אתרי מסחר אלקטרוני ברשת, ויש לכך סיבה טובה. האתרים הללו מציעים לגולשים את רכישתם של מגוון מוצרים ובמחירים אטרקטיביים, במיוחד בהשוואה לעלותם בארץ. לעיתים המשלוח הוא בחינם ולעיתים הוא גם עולה כסף. ומה באשר למוצרים אותם הזמנתם? האם תצטרכו לשלם בעבורם מכס?

מס על רכישות

כאשר מזמינים מוצר כלשהו באמצעות הרשת וממדינה אחרת, חשוב לדעת כי קיימים כמה סוגי מס: מע"מ, מכס ומס קנייה. מהם תשלומי מכס? כאן מדובר במס אותו מטילים על הרוכשים בשל ייבוא מוצרים לארץ. מע"מ יש לשלם בעבור מוצרים אותם אנו צורכים ואילו מס הקנייה גם הוא מוטל על תושבי ישראל, זאת בכדי לעודד אותם לרכוש מוצרי כחול לבן המיוצרים בארץ. איך מחשבים את מס הקנייה? שיעור גובה המס נקבע על פי סוג המוצר ומחירו הסיטוני.

בעבור אלו מוצרים תידרשו לשלם מס קנייה?

רבים הם המוצרים עליהם מוטל מס קנייה, למשל: סיגריות, משקאות חריפים, סוללות לטלפונים ניידים, מוצרי אלקטרוניקה שונים, חלפים לרכב, טלוויזיות ועוד.

מאיזה סכום יש לשלם מס קנייה?

כיום כל אזרח ישראלי יכול לרכוש מוצרים בעלות של עד 74 דולר ואין שום צורך בתשלומי מס, אלא אם כן מדובר בסיגריות, משקאות חריפים, מוצרי טבק ועוד. אם המוצרים עלו עד סכום כספי של 75 דולר, הם יהיו פטורים לחלוטין ממס. לעומת זאת, ישנם מוצרים אשר ערכם הכספי גבוה יותר, כלומר מעל 75 דולר ועד סכום של 325 דולר הם יהיו פטורים מתשלומי מכס, אולם יהיה לשלם בעבורם מע"מ, כאשר אין קשר לסוג המוצרים. כמו כן, ייתכן כי תידרשו לשלם מס קנייה, עניין זה גם הוא תלוי בסוג המוצר. מוצרים עליהם חל מס קנייה, תשלומי המע"מ בעבורם יחושבו גם הם על פי גובה מס הקנייה.

רוצים לדעת יותר?

על מנת לצבור מידע נוסף אודות המוצרים אותם ייבאתם מחו"ל, מומלץ בהחלט לגלוש באתר של רשות המיסים. באתר זה תוכלו למצוא טבלה ובה פירוט באשר לכל אותם מוצרים אותם אפשר לייבא לישראל, ומה עלות המיסים שתצטרכו לשלם בעבורם.

חישוב עלויות המס

המס איננו מחושב רק על פי מחיר המוצר, על מנת לחשב תשלומי מס, יש גם להתייחס למחיר המשלוח לארץ ואת עלויות הביטוח. מוצר שעולה 300 דולר לערך, והוא נשלח לארץ כאשר שיעור עלות המשלוח הינה כ 40 דולר, ערך המס יגיע לסכום של 340 דולר.

בכל מקרה בו רכשתם מוצרים עד לסכום של 75 דולר, תהיו פטורים ממס, וכפי שהוזכר עוד בראשית המאמר, עניין זה איננו תקף למוצרי אלכוהול או טבק. והיה ועלות המוצרים הסתכמה בלא יותר מ 75 דולר, ועדיין שילמתם בעבורם דמי משלוח, לא יגבו מכם כל מיסים.

טבלת המס

אוזניות – שיעור המיסים לא יעלה על 17%. אייפד – 17% מיסים, אופניים – 17 %, בשמים – 17 %, גיטרות – 17%, ביגוד – בין 17% ועד 24%, עניין זה תלוי בסוג הביגוד. על נעליים תצטרכו לשלם גם 17% ויותר, וקיים פירוט רב באשר למוצרים אחרים ועלויות המס.

נגישות
דילוג לתוכן