איך מוציאים דרכון פורטוגלי?

דרכון אירופאי הוא משאת נפשם של ישראלים רבים. הוא מציע אפשרויות רבות בכל הנוגע למציאת עבודה או לימודים בחו"ל ובכלל וביבשת אירופה בפרט, ומוגדר כאפקטיבי מאוד בכל הנוגע לירידה מהארץ, בין אם לתקופה לצרכי עבודה או להתחלה חדשה במקום לא מוכר. זכאות לדרכון פורטוגלי היא תגלית מהשנים האחרונות המאפשרת לישראלים לבדוק אם הם אכן יכולים להשיגו. בכתבה זו נביא פירוט לתהליך בדרך להוצאת הדרכון המיוחל.

למה דווקא פורטוגלי ומה מיוחד בו?

ניתן לומר זאת בפשטות – דרכון פורטוגלי, כמו גם דרכון של שאר מדינות האיחוד האירופי, מאפשר למחזיק בו ללמוד, לעבוד ולנהל את ענייניו בכל אחת מן המדינות החברות באיחוד. זהו כוח משמעותי ביותר. כדי להבין מדוע דווקא פורטוגלי, יש לחזור בזמן כ-500 שנה, עד לגירוש יהודי ספרד. ישראלים רבים נחשבים לצאצאים של אותם אנוסי ומגורשי ספרד שנעקרו מספרד ופורטוגל אל ארצות כמו מרוקו, תוניס, אלג'יריה ועוד. משם עלו לארץ ישראל, וחוק שנחקק לפני מספר שנים בפורטוגל מאפשר זכאות עבור ישראלים לדרכון מטעם המדינה, כל עוד הוכחה זכאותו של האדם המבקש אותו. ישראלים רבים הוציאו כבר אזרחות אירופית למגורשי ספרד, ובפרט אזרחות פורטוגלית.

 

תנאי סף לבדיקת זכאות ראשונית

לא כל אדם שהוריו היגרו מרשימת המדינות הרלוונטיות להוצאת הדרכון, אכן זכאי לו. ישנם מספר תנאי סף שיש לוודא כי אתם עומדים בהם כדי לבדוק זכאות ראשונית. להלן תמצית התנאים: מבקש הדרכון מעל גיל 18 ולתת את השמות המלאים של הורי המבקש ואת ארץ מוצאם.

מסמכים רלוונטיים להוצאת דרכון פורטוגלי

לאחר בדיקה קצרה מול המשרד המלווה את התהליך, גיליתם שאתם אכן עומדים בתנאי הזכאות הראשונית. בשלב הבא, יש להעביר את המסמכים הבאים:

  • תעודת לידה מארץ המוצא של מגיש הבקשה (אם נולדתם בישראל – ניתן להשיג אותה ממשרד הפנים). יש לבקש את תעודת הלידה בעברית.
  • צילום דרכון
  • תעודת נישואין מקורית או כתובה של הוריי מגיש/ת הבקשה (אם הכתובה אינה ברשותם של הורי המבקש, ניתן להשיגה מהרבנות בה נישאו).
  • בהיעדר תעודת נישואין, תספיק גם תמצית של הורי המבקש ממשרד הפנים. הכי חשוב שניתן יהיה להסיק ממסמכים רשמיים על זהות ארץ המוצא ושם המשפחה המקורי.
  • כתובת מגוריו של המבקש (בשלב זה ניתן להסתפק בצילום הספח של תעודת הזהות + תעודת הזהות עצמה)
  • תעודות עתיקות של המשפחה מארצות מוצאן באם ישנן כאלו. יכול לעזור מאוד, אך לא חובה.
  • הוכחות לשימוש בעבר/הווה בשפת הלדינו. סעיף זה גם כן יסייע אך אינו בגדר חובה.

קבלת אישור מהקהילה היהודית בפורטוגל

אישור נוסף שיש לקבל בתהליך קבלת הדרכון הפורטוגלי, והוא בגדר הכרח, הוא אישור רשמי מהקהילה היהודית בפורטוגל שמבקש הדרכון הוא אכן צאצא של מגורשי ספרד. בפורטוגל ישנן שתי קהילות יהודיות, בעיר הצפונית פורטו ובעיר הבירה ליסבון. יש לציין כי בקהילה בפורטו מקבלים מסמכים בעברית וגם נציגי הקהילה דוברים עברית, מה שעשוי להקל על התהליך. על מנת לקבל אישור מהקהילה היהודית, יש לשלוח מכתב בו הצהרה של מבקש הדרכון על כך שהוא מיהודי ספרד, דבר שניתן להוכיח בקלות, בין היתר אם שם המשפחה של המבקש מופיע ברשימת שמות המשפחה המשתייכים לקהילה הספרדית. הדבר השני שיש לכלול במכתב הוא הצהרה על זיקה ליהדות ספרד, וניתן לתת דוגמות על אורח החיים במשפחה הכוללים תפילה בבית כנסת ספרדי, חקר ההיסטוריה של מגורשי ספרד, ביקורים בספרד וכן הלאה.

לסיכום

בין אם בחרתם לעבור את תהליך הוצאת הדרכון הפורטוגלי דרך עורך דין או בכוחות עצמכם, יש לזכור שהתהליך אינו זול ויסתכם לכל הפחות ב-5,000 שקלים. בחירה בתהליך דרך עורך דין תייקר את התהליך בצורה משמעותית, אך תקצר את זמן ההמתנה עד להגעת הדרכון. כיום, מדובר בתהליך קל למדי שאפשרי לאזרחים ישראלים רבים. אז אל תבזבזו זמן, בדקו את זכאותכם הראשונית וצאו לדרך.

נגישות
דילוג לתוכן