האם זה קשור לתכונות אופי? 4 סימנים לכך שאתם מכורים לקניות ברשת

בשנים האחרונות אנו עדים למגמה שבמסגרתה יותר ויותר ישראלים בוחרים לבצע את הקניות שלהם דרך הרשת. אם עד לפני מספר שנים הייתה זו מגמה מינורית למדי, כיום בעקבות מגפת הקורונה כמו גם הקדמה הטכנולוגית הובילו לשינוי שמגיע לידי ביטוי במספרים הולכים וגדלים של הזמנות דרך הרשת. הזמינות והקלות בתהליך הרכישה עלולים ליצור מערך מסוכן של התמכרות לקניות אשר מובילה לא רק להוצאות כספיות כבדות אלא גם לבעלת השלכות דרמטיות על איכות החיים. כיצד תדעו האם אתם מכורים לקניות ברשת? להלן חמישה סימנים שיכולים להעיד על כך.

תכונות אופי

היכולת לקבל סיפוק, הקלה ואפילו תחושה של אופוריה מלוות לא מעט מהנשים כמו גם מהגברים שמתמכרים לקניות ברשת, בעקבות מה שהם חוו בבית כתוצאה מהורים שגם הם ביצעו רכישות על בסיס יומי ולמעשה חזרו עם שקיות כמעט בכל יום או באופן קבוע. למרות שאין הוכחה חד משמעית לכך כי התמכרות קשורה לתכונת אופי, אתר חיבורים מציג מידע מעניין למדי בתחום וזאת בהתבסס על תכונות אופי חיוביות כמו גם שליליות אשר עשויות להוביל להתמכרות, כמו למשל קוצר רוח אשר עלול להשפיע על הרצון לבצע רכישה עכשיו ומיד, ללא יכולת לחכות. בנוסף, תכונות אופי כמו נוקשות ורגזנות ורצון לקבל תרפיה באמצעות הרכישה גם הן עלולות להוביל להתפתחות של התמכרות.

דחף בלתי נשלט

חשים דחף בלתי נשלט לבצע רכישה בפרקי זמן קצרים? ובכן, מדובר בסימן די ברור לכך כי אתם מכורים לקניות. הרצון להיות תמיד עם אצבע על הדופק לגבי סיילים ברשת ואף  לבצע רכישות שאתם לא זקוקים להם גם שלא בעונת הסיילים. הרצון העז הזה לבצע את הרכישה ולקבל את המשלוח עד הבית יוצר תחושות של התרוממות נפש ואפילו נחת, אולם כאשר מדובר בהתמכרות, לא פעם התחושה עשויה להיות הפוכה ולהוביל לרגשות אשם כמו גם תחושה של חוסר אונים בעקבות הדחף הבלתי נשלט לבצע את הרכישות דרך האינטרנט, בייחוד כאשר הרכישות מובילות גם להרעה במצב הכלכלי.

 

 

אגרנות

הבית מפוצץ בדברים שרכשתם ולא השתמשתם בכלל? ובכן, תופעה בדמות  אגרנות כפייתית היא תוצר לוואי מוכר שמתרחשת על רקע של רכישות שמתבצעות באופן ספונטני וללא חשיבה מוקדמת, ועל כן חלק מתופעה של התמכרות לקניות ברשת כוללת מגוון רחב של פריטים וחפצים שבהם אין לכם שימוש ולמעשה תופסים מקום שרק הולך וגדל. תופעה של ארגנות מגיעה לידי ביטוי גם בהסתרה מהסביבה, אולם עם הזמן וככל שההתמכרות מחמירה, גם הסביבה הקרובה תבחין בזה ועל כן חשוב לזהות את הסימן הזה כדי להבין האם יש צורך בפנייה לקבלת טיפול אשר יסייע לטובת התמודדות.

מחשבות טורדניות

במקום להרגיש התרוממות נפש אתם מרגישים סבל ואפילו בושה כתוצאה מהרכישה? מדובר בסימן אשר מהווה תמרור אזהרה לגבי היכולת שלכם לשלוט באופן מלא על תמהיל הרכישה ואף לעצור בזמן. אם אתם חשים כי המחשבות מטרידות אתכם וכי עד שאתם לא מבצעים את הרכישה יש תחושה של קוצר רוח, פנייה לטיפול היא הכרחית לטובת יצירה של נתיב אשר מאפשר לכם לקבל שליטה מחודשת על המחשבות ועל הרגשות הנלווים.

לסיכום

התמכרות לקניות ברשת עלולה להוביל לקשיים כלכליים אך גם רגשיים חמורים. אם אתם מזדהים עם הסימנים אותם הצגנו לכם כאן, זה הזמן לפנות לקבלת טיפול רגשי כמו למשל טיפול CBT אשר נמצא כיעיל מאוד בטיפול בהתמכרויות, וזאת מתוך מטרה להוביל ליצירה של מערך אשר מאפשר לקבל שליטה מחודשת על הרגשות והמחשבות, ובהתאם לכך להפחית את תדירות הרכישות המתבצעות דרך האינטרנט.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות
דילוג לתוכן